Jarmark św. Dominika Gdańsk 25.07 - 16.08.2015

Atrakcje

Gdańskie Koło Widokowe

Ma je Paryż, Londyn i. wiele innych miast świata. Ma je również Gdańsk! Potężne koło widokowe stoi na Wyspie Spichrzów. To nim w jednej z 42 ośmioosobowych kabin będzie można wznieść się na niebotyczną wysokość 55 metrów, z której zobaczymy Gdańsk i Zatokę Gdańską z niepowtarzalnej perspektywy. W tej nadmotławskiej scenerii, z tysiącami uczestników Jarmarku św. Dominika w tle - ogrom atrakcji gwarantowany!

Kabiny są zamykane i klimatyzowane. Jedna (czteroosobowa) jest specjalnie wyposażona i ma ma status kabiny VIP. My sądzimy wszakże, że to panorama Gdańska oglądana o różnych porach dnia z tak dużej wysokości dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Gdańskie Koło Widokowe zaprasza przez cały czas Jarmark św. Dominika, a nawet dłużej - do 30 sierpnia!

Gra miejska "Drużyna czterech"

11:00 - 18:00 Jarmarkowe punkty informacyjne
Kilka lat po przepędzeniu Krzyżaków z Gdańska, władzę nad Jarmarkiem przejął zły i mściwy Ugier. Jego największym, skrytym marzeniem było uzyskanie bezwzględnego panowania nie tylko nad jarmarkiem, ale i nad całym miastem. Cóż zapewnić mogło zwykłemu śmiertelnikowi tak wielką moc? Dusza Bazyliszka! Kto ją posiądzie - mawiano wówczas - ten nieograniczoną władzę nad ludźmi zdobędzie. Bazyliszek wykluwał się z koguciego jaja raz na 100 lat. Ugierowi los jednak sprzyjał, bo wszem i wobec powiadano, że potwór wylegnie się w czasie dorocznego Jarmarku św. Dominika.

I choć nieszczęście było bardzo blisko, udało się zniweczyć złowieszczy plan Ugiera i pokonać bazyliszka najlepszą z broni - pianiem koguta.

I tak Gdańsk i Jarmark św. Dominika zostały uratowane. Mądrzejsi o tamte doświadczenia, przezorni i roztropni gdańscy kupcy, w obawie przed narodzinami kolejnego bazyliszka, postawili na straży Jarmarku aż cztery, wyjątkowe, związane z Gdańskiem i nigdy niezasypiające koguty . Nadto powołano "Drużynę Czterech", która dzień w dzień i noc w noc stoi na straży miasta. Każdy kto wykaże się niepospolitą odwagą, mądrością i sprytem może zasilić jej szeregi.

Jak? Biorąc udział w grze miejskiej "Drużyna Czterech"!

Trasa prowadzi między 4 jarmarkowymi punktami informacyjnymi. Jedna drużyna (2-5 osób) może posiadać wyłącznie jedną Kartę Gry. Wybór trasy należy do Was. Rozwiązujcie zadania i zbierajcie słowa - klucze, które utworzą hasło końcowe! Na każdą drużynę, która ukończy grę, czeka nagroda.

Powodzenia

Książkokrązenie

Książkokrążenie (inaczej bookcrossing lub książka w podróży) to po prostu ruchoma biblioteka. Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat.

Cały wic polega na wymianie książek, czyli celowym pozostawianiu ich w oznaczonych miejscach publicznych (ławki, uczelnie, kawiarnie, galerie, kina, autobusy, przystanki tramwajowe, specjalne regały), aby znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, ponownie zostawiając w tym samym lub innym miejscu. W ten sposób książki są ciągle w ruchu i trafiają do nowych, niekiedy przypadkowych, czytelników. Książki ze swojej domowej biblioteki uwolnić może każdy. Natomiast ci, którzy chcieliby śledzić ich dalsze losy, powinni opatrzyć je specjalną etykietą, zarejestrować na stronie www.bookcrossing.pl i sprawdzać czy nowy właściciel odnotuje na portalu fakt ich posiadania i kolejnego uwolnienia.

Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi (ze specjalnymi półkami na książki) są Koławka i Ławkoło.

Karuzela - Gdańsk w legendach zaklęty

Plac Kobzdeja
Niecodzienna karuzela z barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, na której kręca się:

  • Papuga Mistrza Jana Heweliusza
  • Żabi Kruk - Krogulec z żabami
  • Flądra
  • Krasnoludki z Cygańskiej Górki
  • Neptun
  • Szumibroda Zjawa z Zaspy
  • Diabeł w Kościele Karmelitów
  • Oruńska Syrenka
  • Młynek
  • Gdański Ptasznik
Wszystkie postaci i motywy zaczerpnięte zostały z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa.

Autorka projektu: Anna Molga.

Koławka & Ławkoło

Długi Targ
W przestrzeni Jarmarku, w tłumie przechodniów i zwiedzających dwie niecodzienne ławki mają stać się rodzajem niespodzianki i azylem, oferującym oprócz odpoczynku, możliwość nasłuchiwania odgłosów jarmarku, bądź wręcz przeciwnie - wyciszenia, oderwania od dźwięków miasta i zanurzenia się w szumie morza. Wybór należy do siedzącego.

Koławka i Ławkoło, czyli ławki w kształcie koła, są zarazem kalejdoskopem obrazu Gdańska, miasta związanego z morzem i bursztynem. Ich kompozycja jest wynikiem połączenia formy pierścienia (stąd nazwa "ring") z dekorem, który poprzez swoją barwę i nazwę skojarzony jest - w Koławce z morzem, a w Ławkole z bursztynem.

Hejnał Jarmarku

12:12 przedproże Ratusza Głównego Miasta / ul. Długa
Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta pojawiać się będzie trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać zgromadzonej publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

Jarmarkowe koguciki

Plac Kobzdeja
Galeria Jarmarkowych Kogucików to projekt, którego celem jest promowanie symbolu Jarmarku św. Dominika. Galerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, których prototyp stworzyła rzeźbiarka - Marzena Niećko. Artystyczny wyraz nadali im m.in. podróżnik Marek Kamiński, bajkopisarz i ilustrator Wojciech Kołyszko, Studio Sztuki Znak, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Galerię tworzy kilkanaście figur kogutów: hanzeatycki, astronomiczny Jana Heweliusza, bursztynowy, futbolowy, kaszubski, etniczny, bajkowy, podróżniczy, industrialny, esperancki, Kur Solidarności oraz Kogut Pocztowy.

Mapa jarmarku

Mapa jarmarku

Kontakt z organizatorem

ZESPÓŁ ORGANIZACJI JARMARKÓW

Gdańsk, ul. Żaglowa 11, V piętro, pok. 539

Dagmara Łakomiak-Ziemiaszewska

tel. 58 554 93 28

Kamila Lewandowska, Agnieszka Uklejewska

tel. tel. 58 554 93 48, 58 554 91 59

faks 58 554 91 03